Suomen Sulkapalloliitto
Etusivu
Uutiset

Sulkapalloliitto
Lajitieto

Lapset ja nuoriso
Aikuisharrastajat
Seniorit

Huippusulkapallo

Kilpailutoiminta
Lisenssit

Koulutus
Seurat / Alueet
Kuvagalleria
Linkit

Handler(searchform) says: -template error, tags have wrong order

etusivu > aikuisharrastajat > virtaa sulkapallosta - ohjaajakoulutus >> tulostettava versio

Virtaa sulkapallosta –ohjaajakoulutus

Ohjaajakoulutuksella tietoa ja osaamista aikuisten ohjaamiseen

Koulutus sopii lajia jo osaaville sekä muille liikunnan ammattilaisille. Lajin parissa jo toimivat valmentajat, ohjaajat ja kilpapelaajat kuten myös liikunta-alan ammattilaiset voivat saada uutta osaamista tällä koulutuksella. Tarvitset vain aitoa kiinnostusta aikuisten kunto- ja terveysliikunnan parissa toimimiseen. Virtaa Sulkapallosta -koulutuksen käyneiden ohjaajien kontaktitiedot julkaistaan SSuL:n nettisivuilla tapahtumista kiinnostuneille yrityksille ja yhteisöille yhteydenottoja varten.

Kun tarvitset seuraanne/alueellenne Virtaa sulkapallosta -ohjaajakoulutusta, ota yhteyttä:
merja.elomaa(at)sulkapallo.fi

SSuL:n Virtaa sulkapallosta -kouluttajat:

Lahti
Minna Väisänen 044 355 0777 minna.vaisanen(at)phlu.fi

Oulu
Ilkka Kurttila 050 308 7711 ilkka.kurttila(at)popli.fi

Pohjanmaa
Jouko Kangasniemi 044 7656 240 jouko.kangasniemi(at)kuortane.com

Pääkaupunkiseutu
Sylvi Jormanainen 0400 506 476 sulkis.sylvi(at)sulkapallo.org
Sari Roivainen 040 758 1151 sari.roivainen(at)elisanet.fi
Sari Sarasjärvi 040 7555 457 s.sarasjarvi(at)luukku.com
Pekka Sarasjärvi 040 5814 947 pekka.sarasjarvi(at)luukku.com


Parainen
Anu Heino 040 7272 041 anu.heino(at)kaarina.fi

Ylläolevat Sulkapalloliiton kouluttajat ovat käytettävissä myös alueellisissa Virtaa Sulkapallosta -tapahtumissa vetäjinä, Liikuttajatutkinnon sulkapallon lajimoduulin kouluttajina sekä muissa liikuntatapahtumissa.

Ohjaajakoulutuksen rakenne:

1. Terveysliikunnan merkitys, aikuisten ohjaaminen, sulkapallo terveysliikuntana (1,5 tuntia)
2.
Virtaa sulkapallosta -tuotteen sisältö, tavoitteet ja mahdollisuudet seuralle (0,5 tuntia)
3. Ohjaamisen kertaus, käytännön harjoitteita ja malleja (2 tuntia)

Yhteensä 4 tuntia

Kurssilaisen materiaalit:
Ohjaajankansio:
toimintaohjeet, tuntirakenne, harjoitusideoita, ohjeita terveysliikunnasta ja turvallisuudesta, markkinointiohjeita ja –materiaalia sekä Suomen Osteoporoosiliitto ry:n materiaalit.

Kurssihinta:
Seurojen ohjaajille/jäsenille 45 € ja muille 50 €. Vähimmäismäärä kurssin toteutumiselle on kuusi henkilöä.

Lisätietoja:
S
ulkapalloliitto / Merja Elomaa merja.elomaa(at)sulkapallo.fi, puh. 040 526 9939

Virtaa Sulkapallosta - koulutetut ohjaajat:

Pääkaupunkiseutu
Sylvi Jormanainen 0400 506 476 sulkis.sylvi(at)sulkapallo.org
Merja Elomaa 040 526 9939 merja.elomaa(at)sulkapallo.fi
Petri Hyyryläinen 050 329 0602 petri.hyyrylainen
(at)welho.com
Raimo Kantanen 040 767 2607
Sari Roivainen 040 77581151 sari.roivainen(at)elisanet.fi
Pekka Sarasjärvi 040 581 4947 pekka.sarasjarvi
(at)luukku.com
Sari Sarasjärvi 040 755 5457 s.sarasjarvi
(at)luukku.com
Noora Virta 040 503 7848 noorav
(at)yahoo.com
Antti Rajasärkkä 050 514 9318 antti
(at)oifbadminton.org
Johanna Rajasärkkä 044 516 9325 johanna.rajasarkka
(at)helsinki.fi
Pasi Soveri 040 7675 774 psoveri
(at)fonet.fi
Harri Mattila 050 332 6664 harri.t.mattila(at)fi.abb.com

Juva

Vesa Kääriäinen 0400 173 911 vesa.kaariainen
(at)pp.inet.fi
Matti Karstu 050 3723 848 matti.karstu
(at)juwanet.org

Kokkola

Sami Aho 045 673 7390 sami.aho
(at)sckokkola.com

Kouvola
Elina Pasila 040 836 3649

Lahti
Anne Kainulainen 050 377 4014
Mika Koivu 040 501 9089 mika.koivu
(at)phnet.fi
Minna Väisänen 044 355 0777 minna.vaisanen
(at)phlu.fi
Mirjami Mesi 040 534 8489
Annamari Tuominen 044 015 1985 amt_01
(at)hotmail.com

Lappeenranta
Jari Hokkanen 040 543 8042

Oulu
Ilkka Kurttila 045 1268799 ilkka.kurttila
(at)popli.fi

Parainen

Anu Heino 040 727 2041 anu.heino
(at)kaarina.fi

Pohjanmaa
Jouko Kangasniemi 044 765 6240 jouko.kangasniemi
(at)kuortane.com
Timo Orrenmaa 040 528 0898
Katriina Peltola 040 595 5670

Rantasalmi
Pertti Sipinen 050 527 2547 pertti.sipinen
(at)pp1.inet.fi

Lisäksi seuraavat Kisakallion Urheiluopistosta valmistuneet Virtaa Sulkapallosta -ohjaajakoulutuksen suorittaneet liikunnanohjaajat ovat seurojen, yritysten ym. käytettävissä Virtaa Sulkapallosta -tapahtumissa:

Kaurila Tiina   tiinakaurila(at)netti.fi
Laine Patrik  patrik.laine(at)gmail.com
Kuusisto Mikko  kuusisto.mikko(at)luukku.com
Sormunen Sami  soppa.sormunen(at)gmail.com
Hackman Ivo  ivo(at)ryhadesign.com
Haavisto Aleksi  a.haavisto(at)luukku.com
Rannikko Niko  niksu79_(at)hotmail.com
Iso-Markku Katri  katri.iso-makku(at)hotmail.com
Baggström Kennet  kennet.baggstrom(at)dnainternet.fi
Silenius Nico  nico_31(at)suomi24.fi
Haverinen Iiro  iiro.haverinen(at)netti.fi
Javanainen Petri  javis.mavis(at)jippii.fi
Niskanen Jyri  jyri.niskanen20(at)gmail.com
Nyberg Terhi  terhi_nyberg(at)luukku.com
Parttimaa Milla-Maaria  millizkii(at)hotmail.com
Pääkkönen Eveliine  eveliina_90(at)netti.fi
Ryynänen Emma  emmar(at)luukku.com
Suoanttila Eetu  esuoanttila(at)hotmail.com
Tirri Topi  tirri.topi(at)elisanet.fi
Turunen Niko  nikoturunen(at)windowslive.com
Peltonen Atte  atte.peltonen(at)luukku.com
Lindblad Samu  samu.lindblad(at)hotmail.com






SSuL
Suomen Sulkapalloliitto
Radiokatu 20, 6. kerros
00240 HELSINKI
-
-
-
puh: 09-3481 2287
fax: 09-3481 2509