Suomen Sulkapalloliiton vanhat sivut – uudet löytyvät osoitteesta:www.sulkapallo.fi





















Mikkel Delbo Larsen ja Mie Schjott-Christensen
























Ville Lång ja Nikolay Ukk



Finnish Open International 22.-25.4.2010, Vantaan Energia Areena

Miesten kaksinpelissä neljänneksi sijoitettu Ville Lång kaatoi Venäjän Nikolay Ukkin 18-21, 21-18, 21-16 ja kohtaa huomisessa puolivälierässä Markus Heikkisen, joka niinikään vei toisella kierroksella voiton Henri Aarniosta. Puolivälieriin etenevät myös Tuomas Palmqvist ja Aki Kananen. Kolmanneksi sijoitettu Viron Raul Must pelaa puolivälierissä Ruotsin kahdeksanneksi sijoitettua Mathias Wigardtia vastaan.

Naisten kaksinpelissä ykkössijoitettu Anu Nieminen hävisi ottelun Ranskan Perrine Lebuhanicia vastaan erin 21-13, 21-18. Suomen naiset eivät edenneet kaksinpelin puolivälieriin, jossa kohtaavat mm. toiseksi sijoitettu Venäjän Anastasia Prokopenko ja Belgian Lianne Tan, joka on sijoitettu viidenneksi.

Sekanelinpelissä hallitsevat Suomen mestarit Sanni Rautala/Tuomas Nuorteva etenivät puolivälieriin voittamalla Venäjän parin Evgeniy Vorobiev/Aleksandra Mikhailova luvuin 21-14, 21-13. Puolivälierissä on vastassa neljänneksi sijoitetut Venäjän Andrey Ashmarin/Anastasia Prokopenko.

Miesten kaksinpelin 2. kierros:
Taufiq HIDAYAT AKBAR [ITA] - Andrey IVANOV [RUS] 21-13, 21-16, Mathias WIGARDT [8] [SWE] - [FIN]  Eetu HEINO 19-21, 21-18, 21-13, Markus HEIKKINEN [FIN] - Henri AARNIO [FIN] 21-16, 21-17, Ville LåNG [4] [FIN] - Nikolay UKK [RUS] 18-21, 21-18, 21-16, Aki KANANEN [FIN] - Evgeniy VOROBIEV [RUS] 18-21, 21-18, 21-17, Raul MUST [3] [EST] - Sven Eric KASTENS [GER] 19-21, 21-19, 21-15, Tuomas PALMQVIST [FIN] - Ilkka NYQVIST [FIN] 21-12, 21-8, Wisnu HARYO PUTRO [ITA] - Magnus SAHLBERG [5] [SWE] 21-15, 15-21, 21-14.

Naisten kaksinpelin 2. kierros:
Perrine LEBUHANIC [FRA] - Anu NIEMINEN [1] [FIN] 21-13, 21-18, Karoliine HÕIM [EST] - Airi MIKKELä [FIN] 21-9, 21-15, Karin SCHNAASE [3] [GER]  - Ksenia POLIKARPOVA [RUS] 21-12, 21-14, Barbara MATIAS [FRA] - Emma SJöLUND [FIN] 21-15, 21-9, Helen DAVIES [7] [ENG] - Akvile STAPUSAITYTE [LTU] 21-10, 21-9, Elisa CHANTEUR [FRA] - Laura VANA [EST] 22-20, 21-18, Lianne TAN [5] [BEL] - Riikka SINKKO [FIN] 21-10, 21-7, Anastasia PROKOPENKO [2] [RUS] - Karoliina LATOLA [FIN] 21-12, 21-10.

Sekanelinpelin 2. kierros:
Tuomas NUORTEVA [FIN]/Sanni RAUTALA [FIN] - Evgeniy VOROBIEV [RUS]/Aleksandra MIKHAILOVA [RUS] 21-14, 21-13, Andrey ASHMARIN [4] [RUS]/Anastasia PROKOPENKO [RUS] - Sebastien VINCENT [FRA]/Elisa CHANTEUR [FRA] 18-21, 21-15, 21-18, Marko PYYKöNEN [FIN]/Karoliine HÕIM [EST] - [FIN]  Santtu HYVäRINEN [FIN]/Taru VIKMAN [FIN] 21-12, 21-10.